Ekologiczne i energooszczędne domy z elementów prefabrykowanych

Budować szybko, tanio i solidnie?
Tak, to możliwe!

Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty, prędzej czy później pojawia się hasło „A może by tak zbudować dom?” Jednak zwykle już samo to pytanie uruchamia dyskusję o tym, że długo, drogo, ekipy niesolidne… A co gdyby dom przyjechał prosto z fabryki? I wymagał, tak jak meble, tylko złożenia w całość idealnie pasujących do siebie elementów?
Producent całorocznych domów modułowych, fińska firma Omatalo produkuje domy prefabrykowane, wykorzystując doświadczenie i skandynawską tradycję budowlaną. W Polsce markę Omatalo reprezentuje między innymi firma Polarheat, również pochodząca z Finlandii. Omatalo od lat łamie stereotypy i udowadnia, że może być jednocześnie: energooszczędnie, szybko, tanio i solidnie.
fot. Omatalo
fot. Omatalo
fot. Omatalo

Jak produkuje się domy z fabryki?

W fabryce domów, konstrukcji szkieletowej do produkcji wszystkich modułów stosuje się opatentowane słupy cieplne wykonane z jakościowego drewna konstrukcyjnego, które posiadają patent i wytwarzane są półautomatycznie w zakładzie produkcyjnym w Sonkajarvi. Produkcja modułów rozpoczyna się od wykonania ich elementów składowych, czyli szkieletu, wiązarów dachowych, szczytów i ścian. Części szkieletu składane są w elementy konstrukcyjne, do których montowane są  na stołach montażowych w pozycji poziomej okna i drzwi zewnętrzne główne i tarasowe. W momencie składania szkieletu drewniane okno dopasowuje się do całej konstrukcji, po czym następuje zespolenie szkieletu w jedną całość. Następnie, na stanowisku produkcyjnym w pozostawionej wolnej przestrzeni szkieletu montowana jest warstwa izolacji w postaci naturalnej twardej wełny mineralnej, zapewniającej odpowiednią izolacje termiczną w pomieszczeniach.
Słupy szkieletowe montowane są w konstrukcji ściany co 30cm w taki sposób, by izolacja termiczna szczelnie i całkowicie wypełniła przeznaczoną dla niej przestrzeń. Na tym etapie do szkieletu montuje się też pozostałe elementy. Następnie szkielet z zamontowanymi elementami przechodzi do etapu montażu płyt wewnętrznych, podczas którego na szkielet nakładana jest jednolita warstwa paroizolacji, a płyty wewnętrzne trafiają na swoje miejsca, ostrożnie dociskane przed ostatecznym montażem płyt.

Szkielet, przewrócony na drugą stronę, przechodzi na stanowisko montażu wiatrochronu. Płyty wiatrochronu nakładane są na powierzchnię szkieletu, a drzwi i okna przykrywane plastikową folią dla ochrony ich powierzchni przy malowaniu. Ostateczny montaż płyt odbywa się na automatycznej linii montażowej. Listwy drewnianej oblicówki montowane są ręcznie przy pomocy gwoździarki i podziałki grzebieniowej, dzięki czemu proces montażu oblicówki przebiega poprawnie. Elewacja zewnętrzna nie przylega bezpośrednio do płyt wiatrochronu. W konstrukcji ściany zachowana jest 40 mm szczelina wentylacyjna, która wraz z powierzchnia połaci dachowej pozwala na skuteczną wentylację konstrukcji całego budynku Przed wysłaniem odpowiednio zapakowanych modułów na plac budowy pozostaje już tylko pomalowanie, osuszenie i zamontowanie listew framug. Wszystkie elementy domu są już gotowe i zostają przetransportowane na plac budowy.  Ekipa montażowa dostarczy i zbuduje dom do wybranego etapu w sposób elastyczny i zgodny z wyznaczonymi ramami czasowymi, a wszystkie czynności objęte są gwarancją.
fot. Omatalo

Jak buduje się prefabrykowane budynki z drewna?

Całoroczne domy modułowe wznoszone są bardzo szybko − czas ich powstawania oraz montażu nie przekracza łącznie 120 dni. Kiedy w fabryce powstają poszczególne moduły domu, na placu budowy równocześnie przygotowuje się odpowiednie fundamenty. Moduł ustawiany jest równolegle na fundamencie i w szczytach przybijany jest ukośnie do belki podwalinowej. Dodatkowo moduły wsparte są na wspornikach ustawionych co 3 metry. Kiedy wszystkie moduły domu są już na swoim miejscu, wystarczy zamontować gotowy wiązar dachowy do przygotowanych kątowników. Pozostaje już tylko zamontowanie szczytów i okapów wraz z podkładem izolacyjnym. Po zakończeniu prac montażowych następują prace dekarskie. Oficjalne przekazanie budynku w stanie surowym, zamkniętym, odbywa się w ciągu 10-14 dni od momentu dostarczenia konstrukcji z fabryki na plac budowy. W odbiorze udział biorą: szef ekipy montażowej, inwestor i kierownik budowy. Już praktycznie następnego dnia można rozpocząć prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynku. Prace te prowadzone są w suchych i ciepłych pomieszczeniach.  W kilka tygodni później można zamieszkać we własnym domu!
fot. Omatalo
fot. Omatalo
fot. Omatalo
fot. Omatalo

Co wyróżnia domy firmy Omatalo?

Przede wszystkim jakość materiałów konstrukcyjnych i surowców, z których dom jest produkowany. Północne drewno, odpowiednio wysuszone w komorach (umartwione), a następnie nasycone do 4% wilgotności daje gwarancję trwałości i wytrzymałości na długie lata. Co ważne, dobrej jakości drewno strugane nie wymaga stosowania agresywnych, niebezpiecznych dla zdrowia grzybobójczych środków chemicznych, używanych standardowo do zabezpieczania drewna w Polsce.

Domy z elementów prefabrykowanych firmy Omatalo są energooszczędne i ekologiczne. Odpowiednia izolacja ścian, podłóg i dachu w połączeniu z naturalną właściwością drewna do utrzymywania odpowiedniej wilgotności zapewnia mieszkańcom optymalny mikroklimat. W domach fińskich doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego, niskotemperaturowego systemu ogrzewania fińskiej firmy Polarheat. To nowoczesne ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe i sufitowe charakteryzuje się niespotykaną dotąd oszczędnością − roczny koszty ogrzewania domu fińskiego o wielkości ok. 120 m² z wykorzystaniem ogrzewania Polarheat i kominka steatytowego wyniósł łącznie 900 zł brutto. To tyle, ile miesięcznie kosztuje ogrzewanie podobnego domu gazem. Takie ogrzewanie zapewnia komfort i równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Zastosowanie centrali wentylacyjnej „lito”, również produkcji fińskiej, zapewnia komfortową wymianę powietrza wraz z funkcją rekuperacji, czyli odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna budynku wraz z odzyskiem ciepła jest standardem w krajach skandynawskich.

Elementy domu
U=Wm2/K
ściana zewnętrzna
0,16
dach
0,08
podłoga
0,11-0,15
drzwi
1,0
okna
1,0

Jeśli nie dom, to może mieszkanie?

W ofercie firmy Omatalo znajdują się także małe tanie mieszkania w zabudowie niskiej. Podstawą koncepcji takich mieszkań jest zaplanowanie inwestycji pod kątem jak największej samodzielności poszczególnych lokali. Podstawowa zabudowa, która może być powielana, składa się z kilku podstawowych typów mieszkań. Wszystkie mieszkania posiadają samodzielne wejścia. Mieszkania na parterze dostępne są dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia każdego lokalu waha się pomiędzy  32-54 m² lub innej w zależności od zapotrzebowania i projektu. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują dużej powierzchni, ale cenią sobie prywatność, charakterystyczną dla domów jednorodzinnych.
fot. Omatalo
fot. Omatalo

Zobacz też: