Fińskie domy z elementów prefabrykowanych

Energooszczędny i ergonomiczny dom

Prefabrykacja jest w Polsce coraz bardziej doceniania, a inwestorzy nie kojarzą jej już tylko i wyłącznie z blokowiskami z wielkiej płyty. Domy prefabrykowane są symbolem dynamicznego rozwoju, energooszczędności oraz nowoczesności i chociaż technologia prefabrykacji domów z drewna nie jest nowa to spełnia wszelkie normy stawiane nowoczesnemu budownictwu.
Ciekawą ofertę domów prefabrykowanych na polskim rynku prezentuje firma Omatalo. Proponuje ona domy wykonywane w zgodzie z doświadczeniem i skandynawską tradycją budowlaną, która jest bezkonkurencyjna w zakresie domów o konstrukcji drewnianej. Ponad 200 tys. wybudowanych domów oraz 70 lat doświadczenia stawia tą firmę w czołówce europejskich i światowych producentów. W ofercie firmy dostępnych jest kilkadziesiąt dostępnych projektów domów jednorodzinnych oraz rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego. Jednym z przedstawicieli marki Omatalo w Polsce jest firma Polarheat.
Rozkład pomieszczeń domu prezentowanego powyżej

Dlaczego warto zdecydować się na dom z elementów prefabrykowanych?

1. Szybko, solidnie, pewnie

Główną zaletą budownictwa prefabrykowanego jest możliwość szybkiej produkcji i budowy domu. Okazuje się, że decydując o budowie prefabrykowanego domu o konstrukcji drewnianej inwestor będzie mógł się do niego wprowadzić już po 120 dniach. Jak to możliwe? Takie tempo budowy podyktowane jest tym, że elementy domu, czyli ściany, stropy, dach powstają w zamkniętych halach, gdzie ich montaż odbywa się na specjalistycznych stołach, przy użyciu zaawansowanych maszyn i narzędzi. Dzięki temu każdy z elementów wykonany jest z wysoką dokładnością co ułatwia i skraca czas procesu wznoszenia budynku już na budowie. Jednocześnie na elementy konstrukcyjne domu nie oddziaływają warunki atmosferyczne czy inne negatywne czynniki, które mogłyby wpłynąć na trwałość czy jakość powstającego domu.
fot. Omatalo

2. Solidna konstrukcja z litego drewna

Materiał do produkcji konstrukcji domu z elementów prefabrykowanych o konstrukcji szkieletowej produkowany jest z odpowiednio obrobionego drewna, pozyskanego w Finlandii. Surowiec z rejonu Skandynawii jest najlepszy dla konstrukcji drewnianych ze względu na stałe i niewielkie przyrosty wtórne. Drewno dodatkowo jest suszone do poziomu, w którym jest nieatrakcyjne dla dla szkodników i odporne na korozję biologiczną. Dlatego konstrukcyjne elementy drewniane nie są konserwowane środkami chemicznymi. Dzięki temu możemy cieszyć się domem, którego mikroklimat jest wolny od wszelkich substancji, które mogłyby zagrażać jego mieszkańcom. Surowiec jest również czterostronnie strugany i fazowany. Czterostronne struganie do pewnego stopnia uodparnia drewno na działanie ognia. Opóźnione zajęcie się konstrukcji ogniem spowodowane jest ślizganiem się ognia po gładkiej powierzchni. Wszystkie elementy domu produkowane są w Finlandii z materiałów pierwszej jakości.
fot. Omatalo
fot. Omatalo

3. Energooszczędność i tanie ogrzewanie

Równie ważną cechą domów Omatalo jest ich energooszczędność oraz niskie koszty ogrzewania. Budynki te posiadają potwierdzoną certyfikatem klasę energetyczną A+. Wyposażone są standardowo w 3 lub 4-szybowe okna drewniane z zewnętrznymi profilami aluminiowymi. Izolację ścian zewnętrznych stanowi wełna mineralna „Paroc” o grubości 250 mm. Współczynniki U dla poszczególnych elementów domu prezentuje poniższa tabela.

Elementy domu
U=Wm2/K
ściana zewnętrzna
0,16
dach
0,08
podłoga
0,11-0,15
drzwi
1,0
okna
1,0

Budynki wyposażone są w fiński system ogrzewania Polarheat, który zapewnia komfort i równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Centrala wentylacji mechanicznej „lito”, również produkcji fińskiej zapewnia komfortową wymianę powietrza wraz z funkcją rekuperacji, czyli odzyskiem ciepła. Wentylowane grawitacyjnie są również ściany zewnętrzne wraz z połacią dachową, co zabezpiecza dom przed nadmierną wilgocią i grzybem.

W prezentowanym budownictwie fińskim stosowane jest sufitowe i podłogowe,  niskotemperaturowe ogrzewanie Polarheat, w których emitorem ciepła są elektryczne folie grzewcze, składające się z sześciu warstw tworzywa, między którymi zatopione są pasy ze stopu metali. Pasami tymi przepływa energia elektryczna o napięciu 230 V, dzięki czemu wytwarzane jest ciepło. Maksymalna temperatura pracy folii nie przekracza 35°C. Arkusze folii przed rozłożeniem mają postać rulonów o różnej mocy, szerokości i długości. Można je mocować do różnych powierzchni na suficie lub w podłodze.

Ogrzewanie elektryczne często oceniane jest w naszym kraju jako drogie, ale w przypadku energooszczędnych domów fińskich cechuje się ono umiarkowanymi kosztami i komfortem użytkowania. Ogrzewanie Polarheat sprawdza się od dziesięcioleci w surowym skandynawskim klimacie a nakłady eksploatacyjne dla energooszczędnego budownictwa oscylują na poziomie 20 kWh/m³/rok, czyli dom o powierzchni 120 m², kubaturze 300 m³ zużywa około 6000 kWh/rok, co daje kwotę 2200-2300 zł brutto rocznie.

Promieniowanie cieplne emitowane przez system Polarheat z sufitu utrzymujące temperaturę ok. 35°C, penetrując pomieszczenie ogrzewa podłogę, ściany, meble jak i osoby w nim przebywające. W stanie ustalonym po włączeniu ogrzewania tzn. gdy od sufitu nagrzała się powierzchnia pomieszczenia można zmniejszyć nastawioną na termostacie temperaturę o 1-3°C. Przy ogrzewaniu sufitowym temperatura powietrza może być o tyle niższa w stosunku do innych systemów grzewczych, bez utraty odczucia komfortu cieplnego. Niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu to mniejsze straty cieplne, a w konsekwencji niższe koszty ogrzewania. Przyjmuje się, że obniżenie temperatury o 1°C zmniejsza koszty ogrzewania o 5%.
fot. Omatalo
fot. Omatalo

Tanie budownictwo mieszkaniowe

Jak wiadomo nie każdego stać na własny dom i wielu Polaków poszukuje tanich mieszkań. W związku z tym firma Omatalo przygotowała ofertę w zakresie: małe mieszkania w zabudowie szeregowej jednorodzinnej, dzięki którym można realizować osiedla tanich mieszkań na sprzedaż, wynajęcie, na terenach przeznaczonych pod zabudowę niską. Taka oferta jest w stanie zainteresować zarówno deweloperów jak i samorządy lokalne, które poszukują nieruchomości pod własne zasoby mieszkaniowe.

Podstawą koncepcji tanich mieszkań jest zaplanowanie inwestycji pod kątem jak największej samodzielności poszczególnych lokali. Podstawowa zabudowa, która może być powielana, składa się z 4 podstawowych typów mieszkań. Wszystkie mieszkania posiadają samodzielne wejście z chodnika za pośrednictwem ogródka przydomowego. Mieszkania na parterze dostępne są dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia każdego lokalu waha się pomiędzy 32-54 m². Również w tym wypadku koszty utrzymania „energetycznego” takich mieszkań zostały przewidziane w taki sposób by mogły sobie na nie pozwolić również osoby o niewielkich dochodach. Również w tym przypadku realizacja budowy nie przekracza czterech miesięcy.
rys. Omatalo

Zobacz też: