Budowa i zastosowanie elektrycznych folii grzewczych Polarheat

Podstawowym elementem systemu ogrzewania Polar jest elektryczna folia grzewcza, składająca się z sześciu warstw tworzywa, między którymi zatopione są pasy ze stopu metali. Pasami tymi przepływa energia elektryczna o napięciu 230 V, dzięki czemu wytwarzane jest ciepło. Maksymalna temperatura pracy folii nie przekracza 35°C. Arkusze folii przed rozłożeniem mają postać rulonów o różnej mocy, szerokości i długości. Można je mocować do różnych powierzchni na suficie lub w podłodze.

Do ogrzewania sufitowego służy folia o mocy 150 W/m², natomiast do ogrzewania podłogowego o mocy 90 W/m². Folie sufitowe mocuje się na stelażu nośnym, bezpośrednio na materiał termoizolacyjny (np. wełnę mineralną) za pomocą taśmy dwustronnie klejącej lub wkrętów. Osłania się je, w zależności od potrzeb, płytą gipsowo-kartonową, boazerią lub panelami. W podłodze folię instaluje się na wełnie mineralnej pomiędzy legarami, zachowując przestrzeń powietrzną minimum 2 cm między folią a deską podłogową, która nie powinna być grubsza niż 3,5 cm. Instalacja ogrzewania foliami może być ukryta pod systemami sufitów podwieszonych.

Elektryczna folia grzewcza może być stosowana w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnie, łazienki, pralnie i suszarnie. Pasy ze stopów metali są bowiem hermietycznie osłonięte warstwami folii, a więc całość jest absolutnie bezpieczna.

Elektryczne ogrzewanie z wykorzystaniem folii sterowanie jest elektronicznie za pomocą termostatów. Można do nich również zastosować programatory czasowo-pogodowe, które będą zapewniały utrzymanie właściwej temperatury w domu o określonych porach dnia i przy określonej pogodzie.

Jak wszystkie systemy niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, elektryczna folia grzewcza zapewnia korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Ciepło przekazywane jest do pomieszczenia na zasadzie łagodnego promieniowania. Nie występuje więc zjawisko konwekcji ciepła i ruchu powietrza, a tym samym unoszenie kurzu i nadmierne osuszanie powietrza w pomieszczeniu. Dzięki ogrzewaniu płaszczyzną podłogi lub sufitu wystarczy nastawienie termostatu na 18-20°C bez utraty komfortu cieplnego. Dla porównania przez grzejniki musi przepływać czynnik grzejny o temperaturze 60-90°C (w zależności od warunków pogodowych), aby uzyskać porównywalny komfort cieplny.

Moc grzewcza foli wynosi, w zależności od strat ciepła w budynku, 20-30 W/m³, czyli folia zajmuje 50-80% powirzchni ogrzewanego sufitu lub podłogi. Aby zapewnić prawidłowy odbiór ciepła, grubość płyt gipsowo-kartonowych powinna wynosić do 13 mm, płyt drewnopochodnych i innych materiałów osłonowych do 16 mm. Szacunkowe koszty instalacji folii grzewczej to obecnie 78 zł/m². Zapotrzebowanie cieplne poprawnie ocieplonego obiektu wynosi 20kWh/m³/rok, czyli dom o powierzchni 120 m², kubaturze 300 m³ zużywa około 6000 kWh/rok, co daje kwotę 2200-2300 zł brutto. Warto dodać, że system firmy Polarheat nie wymaga angażowania serwisu eksploatacyjnego, co również ma wpływ na koszty ponoszone przez użytkownika.

System ogrzewania z wykorzystaniem folii elektrycznych jest przedmiotem zainteresowania przy opracowywaniu programów rewitalizacji starych centrów miast. Tak się stało m.in. w Łodzi. Od wielu lat analizowana jest kwestia ogrzewania starych kamienic. Doprowadzenie miejskiej sieci cieplnej w wielu wypadkach jest możliwe, ale bardzo kosztowne. Jedynym stosowanym dotychczas rozwiązaniem była budowa lokalnych kotłowni gazowych. Te jednak mimo wszystko przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza w centrum miasta. Tymczasem, wg opracowań naukowców z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Jagielońskiego, w Łodzi przekroczone są wszelkie dopuszczalne normy emisji różnych szkodliwych związków. Zjawisko nasila się szczególnie zimą, gdy łodzianie zaczynają palić w piecach węglowych, w których spalane są najtańsze i najbardziej zanieczyszczone gatunki węgla oraz przeróżne śmieci, również z tworzyw sztucznych. Montaż elektrycznych folii grzewczych w modernizowanych budynkach w śródmieściu Łodzi miałby więc duże znaczenie ekologiczne. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę fakt, że rozprowadzenie kabli grzejnych i montaż folii (lub innych systemów wielopłaszczyznowego ogrzewania elektrycznego) jest znacznie tańsze niż rozprowadzanie rur i montaż grzejników c.o.

Czytaj również: